Jak se o potkánky starat

Už jsme si pořídili potkánky, máme je doma v útulné kleci či voliéře a bádáme, čím se jim zavděčit ohledně potravy. Správný chovatel si vše zjistí předem, aby se nestalo přesně to, co jsem právě napsala!

POTRAVA

Potkánci jsou všežravci, to však neznamená, že mohou jíst všechno a vždy. Na první příčce v jejich jídelníčku by měly být obiloviny, oves, dále ovoce (ne citrusové!), zelenina, granule, krmné směsi pro potkany, kočičí granulky, masíčko (ve vařeném, ale i syrovém stavu). Piškoty a různé pamlsky, prosím, dávejte jen jako pamlsek a nikoliv denní přísun jídla! Jsou sladké a tučné. Přeci byste nechtěli mít z myšáků tlusťoušky. Tvaroh, tvarohové jogurty a smetany dávejte na přilepšenou, když Vám potkan začne hubnout. Můžete si s mícháním dát práci, i když nezaručuji, že to v mističce bude stále tak nádherně koukat. Do minuty je jogurt rozprostřený všude možně po kleci, packama odházený možně po zdech, patrech a i dokonce po ostatních obyvatelích klece.Neslaďte jim to, ani nesolte, dokonce ani nekořeňte! Je sice hezké, že Vám to chutná, ale potkánka to zabíjí!                                                                                                                                                                    

Potkánci by měli mít přístup k čerstvé vodě každý den. V létě obzvláště, protože hrozí vedro a přehřátí organismu. Když je myšák nemocný, můžete mu do pití dávat echinaceový sirup. K podpoře můžete dávat vlažný echinaceový, či průduškový čaj, s troškou medu, neboť med je přírodní sladidlo a proto neobsahuje tolik škodlivin. V obchodech (zverimexy, Pet Center,...) se dají zakoupit různé vitaminové dropsy, různé kapsičky a sáčky s vitamínem v prášku.

 

BYDLENÍ

 

Potkánci by měli mít prostornou klec, pro dva až tři potkany je vhodná klec 55x36x59 cm. Samozřejmě, čím výše, tím lépe. Velmi si holdují ve výškách, v pelíškách a různých patrech, aby měli pořádný výhled na dění okolo. Pokud (jakože tyto klece to mají tak nejčastěji dělané) mají klece mřížová patra, prosím, odstraňte je, či je potáhněte linem. Ničí jim to tlapičky, rozhodně jsou oproti tomu lepší dřevěná patra, i když ty zase hodně propuští moč do sebe a rychle nasmrádnou. Nejvhodnější z pohledu chovatele, ale i z pohledu potkaního, jsou plastová patra, sputniky a závěsné košíčky a hamaky. Košíčky se adají propláchnout pod tekoucí vodou, sputniky taktéž a hamáčky můžete dát vyprat v ruce či v pračce. Je lepší do hamáčků investovat málo peněz, protože jim stejně dlouho nevydrží. Jako tip mohu doporučit ostřihnuté nohavice, staré plédy a přehozy, čepice, či povlečení na malé polštářky (z IKEA malý povlak na polštářek Vás vyjde na 15,-/ks). Pak už stačí jen háčky, či různé silnější provázky, nit, jehla, nápad a pelíšek je hotový. 

 

VETERINÁRNÍ PÉČE

 

Veterinární péče by měla být samozřejmostí, když se potkánkovi po zdravotní stránce nedaří nejlépe. Jedno kýchnutí sice ještě nemusí znamenat všechno třeba alergie na podestýlku), ale když potkánek kýchá a frká neustále, je lepší zprvu začít léčit heřmánkovým vlažným čajem s echinaceou a co nejdříve zajít k veterinářovi.

Ten Vám napíše nejlepší léčiva pro ně a je lepší zajít co nejdříve, než 

to nechat "bublat" a pak se uhánět každý měsíc pro léky, až nakonec přestanou zabírat a potkánek umírá ve velkých bolestech. Nejčastější potíží při koupi potkánka ze zverimexu je svrab. Přenáší se velmi rychle a jeho léčení zabere chvilinku. Stačí jedna, dvě kapky strongholdu pro koťata, dezinfikace klece a vyměnění interiéru klece a je po problému. U veterináře Vám ošetření strongholdem většinou veme z peněženky kolem 100,-, závisí však na počtu potkánků a tudíž i na množství. Stejné je to i se všenkami a se všemi. Vši a všenky máte možnost vidět jako hnědší či béžové hýbající se předměty v kožíšku a u kůže. Potkánek se neustále drbe, když jej vezmete do rukou, můžete i pozorovat, jak se i Vám mohou procházet tyhle potvory po dlaních. Zamrazte podestýlku vcelku, vyhoďte všechny interirérové okrasy klece, vydrhněte klec a potkánky nechte přeléčit.